niedziela, 25 listopada 2012

Jak zrobić zakwas

Teraz, kiedy mieszkam w Anglii tęsknię za dobrym chlebem. Chociaż można tu dostać Polski chleb, jest to niestety niesmaczne krojone pieczywo zapakowane w worek w dodatku często z jakimiś sztucznymi ulepszaczami - brrrrrrr. Nie ma ani aromatu, ani chrupiącej skórki.

Na szczęście chleb można zrobić samemu, nie trzeba mieć do tego ani specjalnego pieca, ani maszyny do pieczenia, wystarczy zwykły piekarnik, odpowiednia mąka i trochę cierpliwości. Nie jest to jednak nic skomplikowanego, po prostu wymaga od nas pewnej systematyczności...

Do upieczenia pierwszego chleba trzeba się zabrać tydzień wcześniej - a mianowicie trzeba zrobić zakwas.

Potrzebne:

mąka żytnia (typu 2000), w UK kupiłam Rye flour marki Asda - patrzcie by nie miała jakiś dziwnych dodatków, Anglicy lubią eksperymentować ze składem :)

ciepła woda (nie gorąca), najlepiej przegotowana

naczynie o pojemności minimalnie 1l , np słoik z wieczkiem lub folia spożywcza lub papierowy ręcznik naciągniety za pomocą gumki do przykrycia

Do naczynia wsypujemy 1/2 szklanki mąki i 1/2 szklanki wody, mieszamy łyżką i odstawiamy pod przykryciem w ciepłym miejscu bez przeciągu (np na blacie kuchennym, daleko od okna) na 12 h (najlepiej zacząć robić zakwas rano lub wieczorem)

Po 12 h powtarzamy czynność - dosypujemy znowu 1/2 szklanki mąki i wody, mieszamy, zamykamy i odstawiamy z powrotem w ciepłe miejsce na kolejne 12 h, po tym czasie dosypujemy już tylko łyżkę mąki i wody.

Po 24 h znowu 'dokarmiamiamy zakwas" łyżką mąki i wody
Czynność powtarzamy co 24h. Proces kończymy po tygodniu. Zakwas powinien być już mocny

Wygląd: Przygotowywana masa powinna międzyczasie zacząć się pienić i wydzielać zapach drożdży. Kolor: kremowo-beżowy. Powinna mieć konsystencję śmietany (jeśli mamy wrażenie, że robi się za gęsta lub wodnita redukujemy lub zwiększamy ilość dodawanej codziennie wody i mąki). Nie powinna zmienić koloru (tzn pokryć się pleśnią)

Przykładowy schemat:

1 dzień: rano – 1/2 szklanki mąki żytniej + 1/2 szklanki wody; wieczorem – 1/2 szklanki mąki żytniej + 1/2 szklanki wody
2 dzień rano – 1 łyżka mąki żytniej + 1 łyżka wody
3 dzień rano – 1 łyżka mąki żytniej + 1 łyżka wody
4 dzień rano – 1 łyżka mąki żytniej + 1 łyżka wody
5 dzień rano – 1 łyżka mąki żytniej + 1 łyżka wody
6 dzień rano – 1 łyżka mąki żytniej + 1 łyżka wody
7 dzień rano – 1 łyżka mąki żytniej + 1 łyżka wody

Zakwas gotowy! Można zrobić chleb!*

Resztę przenosimy do lodówki

Następnie 1 raz na tydzień - 1 łyżka mąki żytniej + 1 łyżka wody (po tym zostawiamy na kilka do 12h w cieple i spowrotem na tydz. do lodówki)


*Po tygodniu tworzenia zakwasu możemy upiec już chleb, cały zakwas lub to co zostanie po pieczeniu chleba wsadzamy wówczas do lodówki. Karmimy łyżką mąki i wody (lub większą ilością jeśli trzeba) raz na tydzień. Po każdym dosypaniu mąki zostawiamy zakwas by pracował na kilka do 12 h w cieple a następnie pownie chowamy do lodówki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz