piątek, 13 lutego 2015

Bułeczki pszenne (z dodatkiem mleka i jajka)

Klasyczne pszenne bułeczki, bardzo puszyte i mleczne, z chrupiącą skórką. Bardzo uniwersalne, pasują do wszystkiego, nadają się także do domowych burgerów.

Składniki na 8 średniej wielkości bułek:
3 szklanki mąki pszennej chlebowej
1 łyżka (7 g) suchych drozdży
1 nieduże jajko
1 szklanka (250 ml) mleka, w temperaturze pokojowej
1 łyżeczka cukru
50 g masła, drobno posztakowane, roztopione jesli mieszamy maszyną lub mikserem
1 łyżka soli
mak lub sezam, do posypania

Wymieszać suche składniki, dodać mleko, kawałki masła i jajko, zagniatać ok 10 minut do uzyskania jednolitej, elastycznej masy. Uwaga, powstałe ciasto jest dość wolgotne i trochę lepkie, jednak dzięki takiej konsystencji bułki będą bardzo puszyste.

Z ciasta uformować kulę, włożyć do oprószpnej mąką miski, przykryć ściereczką. Pozostawić do podwojenia objetości w xiepłym miejscu na ok 2 godziny.

Wyrośnięte ciasto ponownie wyrobić, jednak już krócej niz poprzednio, tak by się odpowietrzyło, cisto powinno być jeszcze bardziej plastyczne niż wcześniej. Odrywać kawałki i ruchem kolistym formować bułeczki (8 sztuk). Układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, lub na specjalnej teflonowej lub silikonowej macie. Pozostawić pomiędzy nimi odstęp ok 5 cm, by uniknąć zrastania się bułek. Pozostawić w ciepłym miejscu na ok 30 min, do podwojenia objetośći.

Międzyczasie nagrzać piekarnik z naczyniem żaroodpornym wypełnionym wodą do temperatury 240 oC. Oprószyć wyrośnięte bułki sezamem lub makiem (można pominąć), i wsadzić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 240oC ok 8 minut do lekkeigo zrumienienia bułek, a następnie obniżyć temperaturę do 200 oC i piec dalsze 10-12 minut.

Wyjąć, wystudzić na kratce.

Smacznego :-).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz