niedziela, 14 grudnia 2014

Ciasto na pierogi (zawiera jajko)

Przepis na ok 50 pierogów

3 szklanki (500g) mąki
ok. 1 szklanka (200-250ml) wody
1 łyżeczka oleju
1 jajko
szczypta soli

sól i 4 łyżki oleju dodajemy do gotującej wody

Ciasto pierogowe z jajkiem, jest bardziej twarde, od ciasta zrobionego z wrzątkiem. Dodając do ciasta łyżkę oleju, ciasto łatwiej się rozwałkuje.Do mąki oprócz soli można dodać kurkumę, ciasto nabiera koloru wtedy żółtawego tzw. wysoko-jajecznego koloru :)

Najprościej jest wsypać wszystkie składniki do miski dokładnie, dokładnie wymieszać i zacząć wyrabiać aż przestanie się lepić intensywnie do rąk - ok 10 min. Ciasto powinno mieć po wyrobieniu konsystencję podobną do plasteliny. Przygotowane ciasto podzielić na 3 różne części i po kolei każdą z części rozwałkować na oprószonej mąką stolnicy a następnie wykrawać szklanką koła, nakładać łyżeczką na środek farsz i zaklejać dokładnie palcami lub widelcem.

Zrobione pierogi układamy na oprószonej mąką desce.

Gotujemy partiami we wrzącej osolonej wodzie z olejem do 2 min od wypłynięcia na powierzchnię (do garnka wrzucamy tylko tyle by zakryć dno).
Polecam część ugotowanych lub nie pierogów ułożonych w odstępach na desce zamrozić - po ok 2 h można przełożyć do woreczka, - zamrożone już się bowiem nie skleją; można też oczywiście zmniejszyć proporcje składników wg potrzeb :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz