czwartek, 26 grudnia 2013

Kruche ciasto na tartę na słono

W sklepie można dostać gotowe ciasto, które wystarczy tylko przełożyć do foremki i upiec, jednak wiadomo, ciasto zrobione samemu będzie lepsze w smaku i przede wszystkim będziemy dokładnie wiedzieli co się w tym cieście znajduje. Przygotowanie ciasta samemu wcale nie jest takie pracochłonne i trudne, szczególnie, że możemy zawsze przygotować je wcześniej, nawet w większej ilości, i wyciągać zrobione z zamrażarki dopiero tuż przed robieniem tarty.

Proporcje na standardowe okrągłe naczynie do tarty o średnicy 24 cm

• 250 g mąki pszennej
• 150 g masła
• 1 łyżeczka soli
• 2 jajka

Forma na tartę o średnicy 24 cm posmarować masłem (żeby ciasto nie przywarło).

Masło pokroić na kawałki (łatwiej będzie ugnieść z mąką), wymieszać w misce z pozostałymi składnikami, ugniatać rękami do połączenia składników, jednak nie za długo, żeby ciasto nie zrobiło się za bardzo kleiste - to znak, że na pewno już wystarczy :) Jeśli mamy spore trudności z wyrobieniem można dodać łyżkę wody lub mleka.

Wyrobione ciasto uformować w kulę, zawinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na co najmniej godzinę lub do zamrażarki na ok 10 minut. Możemy zużyć je też kiedy indziej. Przygotowane ciasto możemy trzymać 7 dni w lodówce lub do 3 mies. w zamrażarce.

Wyjąć z lodówki lub zamrażarki ciasto (jeśli było dłużej w zamrażarce, poczekać aż się trochę rozmrozi). Palcami skubać po kawałku i wykleić całe naczynie do tarty uprzednio wyłożone masłem. Spód podziurkować widelcem, nagrzać piekarnik do 180 stopni.

Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 15 minut na lekko złoty kolor. Wyjąć z piekarnika i przestudzić (jeśli spód tarty będzie dobrze ostudzony, nie namoknie od nadzienia podczas pieczenia).

Teraz pozostało już tylko nałożyć farsz z któregoś z przepisów i z powrotem do pieca!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz