środa, 25 grudnia 2013

Pierogi - ciasto bez jajek

Przepis na ok 50 pierogów

3 szklanki (500g) mąki pszennej
1 szklanka (200-250ml) gorącej przegotowanej wody
1/2 łyżeczki soli
1 łyżka oleju

4 łyżki oleju i sól do wody

Mąkę zalać w misce gorącą wodą, dodać sól i olej, dokładnie wymieszać łyżką, jeśli masa jest za gorąca by ją natychmiast wyrabiać odczekać chwilę aż trochę ostygnie. Ciasto podczas wyrabiania powinno stawać się coraz mniej lepkie, wyrabiać aż będzie miękkie i elastyczne, nie będzie się za bardzo kleiło. Po kilku minutach gdy ciasto będzie już wyrobione podzielić na 3 części (mniejszą ilość ciasta łatwiej rozwałkować) i pozosawić w misce pod ściereczką na kilka minut.

Każdą cześć jedną po drugiej rozwałkować, szklanką wycinać kółeczka, na środek nakładać farsz łyżeczką, składać na pół i zlepiać starannie brzegi w pierogi. Odkładać w rządkach na oprószonej mąką stolnicy, desce lub ściereczce jak kto woli.

Po skończeniu wylepiania pierogów wrzucać do gotującej wody, partiami, tak by każdy miał miejsce na dnie, nie więcej, po chwili gotowania sprawdzić cedzakiem czy nie przywarły do dna (czasem tak się dzieje - wtedy oderwać) Gotować jeszcze ok. 2 minut od wypłynięcia. Podawać od razu lub odkładać na wysmarowany odrobiną oleju talerz, tak by się nie stykały - pierogi mają tendencję do sklejania się, tłuszcz temu zapobiega.

W innych postach przepisy na różne farsze, dostosowane proporcjami do tego przepisu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz