środa, 25 grudnia 2013

Pierogi z kapustą i grzybami - farsz


ok 50 g suszonych grzybów (pół litrowego słoika)
500g kiszonej kapusty lub 2/3 litrowego słoika
1 marchewka
1 pietruszka
sól i pieprz
oliwa
opcjonalnie kminek, liść laurowy i ziele angielskie oraz żurawina (daje słodkawy posmak)
3 cebule, pokrojone w kosteczkę


Sposób przygotowania zależy od tego czy przy okazji chcemy tez zrobić wigilijną zupę grzybową czy też nie.


I sposób - uzyskujemy wywar na zupę grzybową:
Grzyby opłukać, zalać zimną wodą i odstawić na 6 godzin lub na noc. Następnego dnia zagotować, dodać obraną marchewkę, pietruszkę i gotować aż będą miękkie. Pod koniec gotowania doprawić solą i pieprzem. Kapustę ugotować osobno do miękkości z dodatkiem soli, dokładnie odcisnąć.
Grzyby, marchewkę i pietruszkę odcedzić, zachowując wywar np. do zupy grzybowej. Bardzo dobrze odcisnąć z wody i razem z kapustą zmielić w maszynce do mięsa o bardzo dużych oczkach, ok 1 cm średnicy. Jeśli nie masz maszynki, grzyby i warzywa można drobno pokroić na desce.
Na patelni na oliwie usmażyć cebule, dodać do farszu. Składniki farszu dobrze wyrobić, łącząc wszystkie składniki, doprawić solą i pieprzem.
II sposób - bez wywaru:


grzyby opłukać, zalać zimną wodą i odstawić na 6 godzin lub na noc. Następnego dnia odsączyć, ugotować razem z kapustą i warzywami, doprawić, odsączyć, zmielić. Na dużej patelni podsmażyć cebulę, dodać ugotowana kapustę z grzybami, smażyć tak długo aż farsz będzie zawierać minimalną ilość wody - nie odsączony, bardzo mokry farsz może doprowadzić do rozpuszczenia ciasta i deformacji pierogów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz