czwartek, 19 lutego 2015

Ziemniaki (Pyry) z gzikiem

Ziemniaki z gzikem, a właściwie pyry z gzikiem to postne danie kuchni wielkopolskiej. Pyszne, lekkie, idealne szczególnie wiosną podane z młodymi ziemniakami, z dodatkiem rzodkiewki.

Porcja dla 2-3 osób

8-10 ziemniaki lub ok 700g młodych
1/2 pęczka szczypiorku
250g twarogu, ewentualnie serka ziarnistego lub serka homogenizowanego
300 ml gęstej śmietany
sól, pieprz
opcjonalnie: 1 mała cebulka lub rzodkiewki

Ziemniaki dokładnie wyszorować i wysuszyć., ugotować w mundurkach. W osobnej miseczce rozgnieść twaróg wymieszać z cebulą lub rzodkiewką, szczypiorkiem, śmietaną, doprawić solą i pieprzem. Ugotowane ziemniaki jeśli duże naciąć, do połowy i lekko rozdzielić, dodać odrobinę masła. Spożywać natychmiast z przygotowaną wcześniej masą serową.

wtorek, 17 lutego 2015

Pierś kurczaka w boczku

Porcja dla 3-4 osób

2 piersi z kurczaka
14 plastrów boczku
2 łyżki przyprawy garam masala
olej

Każdą pierś z kurczaka dzielimy w poprzek na 7 kawałków, każdy owijamy ciasno w plaster boczku. Układamy na rozgrzanej patelni, łączeniem do dołu, posypujemy przyprawą garam masala. Smażymy na średnim ogniu, przewracając mięso, tak by boczek zrumienił się z każdej strony. Potrawy nie solimy, gdyż boczek zawiera już w sobie wystarczającą ilość soli.

niedziela, 15 lutego 2015

Ciasto bananowe z orzechami i czekoladą

Świetny sposób na wykorzystanie bardzo dojrzałych bananów na które nikt już nie ma ochoty. Czekolada, banany i orzechy idealnie do siebie pasują. Dzięki owocom ciasto jest miękkie i wilgotne, do tego wspaniale pachnie, a czekoladowe drobinki i orzechy sprawiają, iż jego smak jest naprawdę niezwykły.

4 bardzo dojrzałe banany
1 szklanka (200 g) cukru
1 i 1/2 szklanki (225 g) mąki pszennej
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 jajko
1/4 kostki (50 g) masła
100 g (tabliczka) czekolady deserowej (70% kakao) (opcjonalnie)
75 g orzechów pekan lub włoskich
50 g groszków czekoladowych

Masło i czekoladę (opcjonalnie) roztop w rondelku i przestudź. Banany przełóż do miski i rozgnieć widelcem. Orzechy grubo posiekaj. Do bananów dodaj cukier, wymieszaj i dodaj mąkę i sodę. Następnie wbij jajko, dolej masło i całość niezbyt dokładnie wymieszaj - powinno być grudkowate, jak na muffinki. Dodaj orzechy, groszki czekoladowe i wymieszaj. Przełóż ciasto do natłuszczonej i wysypanej bułką tartą keksówki (jeśli używasz teflonowej lub sylikonowej, nie musisz jej natłuszczać i wysypywać bułką tartą) lub formy o boku 20 cm jeśli wolisz formę placka. Wstaw do piekarnika z włączonym termoobiegiem rozgrzanego do 160 st. C (180 st. C zwykły piec) i piecz około 45 min do momentu, gdy patyczek wbity w ciasto będzie suchy.

piątek, 13 lutego 2015

Bułeczki pszenne (z dodatkiem mleka i jajka)

Klasyczne pszenne bułeczki, bardzo puszyte i mleczne, z chrupiącą skórką. Bardzo uniwersalne, pasują do wszystkiego, nadają się także do domowych burgerów.

Składniki na 8 średniej wielkości bułek:
3 szklanki mąki pszennej chlebowej
1 łyżka (7 g) suchych drozdży
1 nieduże jajko
1 szklanka (250 ml) mleka, w temperaturze pokojowej
1 łyżeczka cukru
50 g masła, drobno posztakowane, roztopione jesli mieszamy maszyną lub mikserem
1 łyżka soli
mak lub sezam, do posypania

Wymieszać suche składniki, dodać mleko, kawałki masła i jajko, zagniatać ok 10 minut do uzyskania jednolitej, elastycznej masy. Uwaga, powstałe ciasto jest dość wolgotne i trochę lepkie, jednak dzięki takiej konsystencji bułki będą bardzo puszyste.

Z ciasta uformować kulę, włożyć do oprószpnej mąką miski, przykryć ściereczką. Pozostawić do podwojenia objetości w xiepłym miejscu na ok 2 godziny.

Wyrośnięte ciasto ponownie wyrobić, jednak już krócej niz poprzednio, tak by się odpowietrzyło, cisto powinno być jeszcze bardziej plastyczne niż wcześniej. Odrywać kawałki i ruchem kolistym formować bułeczki (8 sztuk). Układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, lub na specjalnej teflonowej lub silikonowej macie. Pozostawić pomiędzy nimi odstęp ok 5 cm, by uniknąć zrastania się bułek. Pozostawić w ciepłym miejscu na ok 30 min, do podwojenia objetośći.

Międzyczasie nagrzać piekarnik z naczyniem żaroodpornym wypełnionym wodą do temperatury 240 oC. Oprószyć wyrośnięte bułki sezamem lub makiem (można pominąć), i wsadzić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 240oC ok 8 minut do lekkeigo zrumienienia bułek, a następnie obniżyć temperaturę do 200 oC i piec dalsze 10-12 minut.

Wyjąć, wystudzić na kratce.

Smacznego :-).

środa, 11 lutego 2015

Ziemniaki zawijane w boczek

(dla 4-6 osób)

20 niewielkich ziemniaków lub pokrojonych na połówki
sól
20 świeżych listków szałwii
1 łyżka oliwy
czosnek w proszku
papryka w proszku
20 plastrów pancetty lub boczku

Ziemniaki myjemy i obieramy. Gotujemy w lekko osolonej wodzie przez 15-18 minut - powinny być al dente. Odcedzamy. Na ziemniakach kładziemy po listku szałwii, skrapiamy oliwą, oprószamy przyprawami, wreszcie - zawijamy każdy ziemniak w plaster pancetty lub boczku, ewentualnie spinamy wykałaczką. Układamy w naczyniu do zapiekania. Pieczemy 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180-200°C aż brzegi pancetty (lub boczku) będą chrupiące. Ziemniaki najlepiej smakują z zieloną sałatą wymieszaną z listkami szałwii. Jeśli jednak nie jesteście fanami szałwii, zastąpcie ją np. tymiankiem.